Roboty KitchenAid se skutečně vyrábí v USA

kuchyňský robot ArtisanMagazín > Články a zajímavosti

Kdo může, přesouvá dnes výrobu do Asie. Důvody jsou nasnadě - cena pracovní síly je tam minimální a pokud dodáte vlastní technologie a řídící pracovníky, co se může stát?
Stát se může hodně. Proto KitchenAid vyrábí své legendární kuchyňské roboty v Greenville Ohiu v USA. Už od roku 1941.

 

Kuchyňský robot KitchenAid je doslova zosobněním pomocníka při vaření, speciálně při pečení. Vzhledem k ceně a prostoru, který zabírá na kuchyňské lince, je to určitá nezanedbatelná investice. Ale vyrábí se na stejném místě, jako před 75 lety - v Ohiu v USA.

Je to tak, továrna na kuchyňské roboty KitchenAid stojí v Greenville, Ohio už od roku 1941. K budově továrny přiléhá KitchenAid Experience Center, značkové projdení a prezentační prostory, kde je k vidění každý prodávaný model a to ve všech nabízených barvách.

Lidé se do Greenville sjíždí zdaleka, nejčastěji aby si robot KitchenAid prohlédli naživo, při práci. A často prochází vstupními dveřmi s těžko skrývaným údivem. Je tu také muzeum, kde najdete třeba i kobaltově modrý model K5A, který patřil světoznámé propagátorce francouzské gastronomie Julii Childové.

Osobně podepsaný robot je ozdoben také nápisem "Bon appetit".

Greenville, Ohio, USA, sídlo továrny na kuchyňské roboty KitchenAid

Městečko Greenville v Ohiu, USA, je přesně takové, jaké si člověk malá ospalá americká městečka představuje.. fotografie: upload.wikimedia.org

Začátky značky v USA

V muzeu najdete i přes padesát historických kuchyňských robotů z různých časových období.

Na prvním místě je to model H z roku 1919. Podle slov namažerky prodejny Glorie Kellr-Brinley měří něco kolem 66 cm na výšku a váží téměř 30 kg. Tehdy se jich denně vyrobily jen 4 kusy a stály 189 USD, což by na dnešní peníze vyšlo cca 2000 USD, tedy zhruba 50 000 Kč.

Ještě o deset let dříve inženýr Herbert Johnson přišel s konceptem mixéru pro profesionální pekárny, který pracoval v gigantické, 75 litrů velké pracovní nádobě. Teprve potom vymyslel model, který byl určen do domácnosti a k práci na kuchyňské lince.

Když bylo potřeba novému přístroji dát pořádný název, vzali si testovací modely domů řídící zaměstnanci továrny a její inženýři. A jedna z manželek, která dostala možnost si robota vyzkoušet, řekla památnou větu: "It is the best kitchen aid I've ever had - I don't care what you call it."

A tak legenda dostala své jméno.

Kuchyňský robot KitchenAid model K

Ikonická silueta nejoblíbenějšího kuchyňského robota na světě vznikla spolu s modelem "K" ve třicátých létech minulého století. fotografie: en.wikipedia.org

Více o továrně KitchenAid

Dnešní továrna KitchenAid je moderní budova na předměstí Greenville, kde je trvale zaměstnáno něco kolem 700 lidí, a kde se pracuje na tři směny. Dveře továrny zde opouštějí nejen známé kuchyňské roboty, ale také stolní mixéry. V továrně v Ohiu se provádí hlavně montáž, díly přicházejí z nejrůznějších koutů země - a továrnu opouštějí jako hotové spotřebiče v krabici, připravené do regálů v obchodech.

Některé barevné odstíny, jako je královská červená, onyxově černá, perleťově metalická, lékořicová a bílá - jsou pro výrobky KitchenAid velmi typické, stejně jako vzhled některých dílů, jako je třeba drátěná šlehací metla.

Tony Mikesell pracuje v továrně už 17 let. Je to místní rodák, který sloužil 4 roky v armádě, než se vrátil domů a nastoupil u společnosti KitchenAid. Pracuje na soustruhu a denně mu rukama projde 5000 součástek.

"Vyrábím horizontální hřídele, které zepředu na hlavu robota umožňují připojit přídavná zařízení, ale také se zabývám opracováním ozubených kol, aby do sebe hladce zapadala v převodové skříni." říká Mikesell.

V továrně KitchenAid na první pohled vše jede jako na drátkách. Pracovník si vyzvedne součástku, která zrovna dorazila. Kde to dává smysl, robotické paže provádějí ještě rychlejší a přesnější práci, než živí lidé. KitchenAid neprozradí, kolik robotů momentálně denně vyrábí, ale mluvčí Sarah Erismanová nabízí odhad.

V nejnáročnějším období jsme vyráběli něco kolem 7000 robotů denně.Záleží na poptávce. Při stavu dnešní ekonomiky to může být i o něco méně.

Podpora místního společenského života

KitchenAid je dnes velkou společností, vlastněnou společností Whirlpool, která dosahuje ročních obratů přes 20 mld dolarů. Malá část z toho jde na podporu místního tradičního trhu Great Darke County Fair. KitchenAid sponzoruje organizaci 4-H Club Teen Bake-a-Rama.

Čtyři mladí lidé se účastní soutěže o výrobu nejlepších brownies, kde si to nejlepší těsto připravují právě pomocí kuchyňského robota.

Alex Neikamp předává letos ceny. Ve svých 17 letech se zpravidla sám účastní soutěže, ale dnes pomáhá v pořadatelském týmu. Pečení se věnuje už od základní školy, kuchyňský robot KitchenAid mají doma na kuchyňské lince.

"Je to pravděpodobně můj nejoblíbenější pomocník do kuchyně", říká. Při práci na citronovém koláči s pomocí robota připraví těsto na korpus, náplň i sněhovou citronovou polevu.

Svůj oblíbený kuchyňský robot bude muset nechat doma, až se bude jednou od rodičů stěhovat. Ale je v klidu. V USA je kuchyňský robot KitchenAid nejoblíbenějším svatebním darem a tak i Neikamp doufá, že si bude moci přát jednoho, až se bude ženit.

Fotografie v záhlaví: en.wikipedia.org

Anglická verze článku: npr.org

Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
» Doporučte nás!

Provozovatel

HOMEWARE s.r.o.
Syrovice 349
664 67 Syrovice

Tel.: +420 725390797
E-mail: obchod@homeware.cz
HOT-LINE

tajine

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek:

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.