Co je to šnekový odšťavňovač a jak funguje?

pomalý šnekový odšťavňovačMagazín > Články a zajímavosti

Odšťavňovače se dělí na odstředivé (rychlé) a šnekové (pomalé). Mezi zastánci obou technologií běží věčná diskuse, jestli metoda odšťavnění má vliv na množství získané šťávy, její chuť a obsah vitamínů. Dnes si popíšeme princip šnekového odšťavňovače a jeho klady a zápory.

 

Látky obsažené v dužině ovoce a zeleniny jsou klíčovou složkou zdravé vyvážené stravy. Pokud dbáte na zdravý jídelníček, víte, jak časově náročné to je - a to je taky jeden z důvodů, proč velké většině z nás některé ze základních složek stravy chybí. Jednou z možností, jak z velké části běžnou městskou stravu doplnit alespoň o některé vitamíny a vlákninu je připravit si pravidelně doma čerstvou vymačkanou šťávu.

Proč by měl být šnekový odšťavňovač lepší

Odšťavňovače obecně pracují tak, že vložené ovoce nebo zeleninu krájí nebo strouhají na menší kousky, a poté je s využitím tlaku zbavují šťávy. Zatímco odstředivé odšťavňovače využívají vysoké otáčky, strouhají malé kousíčky a poté využívají odstředivé sítko, Šnekový odšťavňovač pomalu ukrajuje větší kousky a šnekovým dopravníkem je tlačí proti nehybnému sítku, podobně jako třeba mlýnek na maso.

Mnozí tvrdí, že s vysokými otáčkami struhadla je spojené větší zahřívání a okysličení šťávy, což vůbec nesvědčí choulostivým vitamínům. Šnekový odšťavňovač by podle této logiky měl být k rostlinné tkáni ohleduplnější. Vedle označený šnekový odšťavňovač najdeme často také slovo pomalý a v angličtině často masticating, podle slovesa žvýkat. Šnekový odšťavňovač prostě uplatňuje jakési žvýkání místo odstřeďování.

Jak je to ve skutečnosti a co byste ještě měli vědět

Exaktním měřením bylo zjišťěno, že u opravdu kvalitních přístrojů se mezi ostředivým a šnekovým odšťavňovačem obsah kyslíku a vitamínů, ani teplota šťávy příliš neliší. Obě technologie mají své klady a zápory, ale obecně se dá říct, že nikdy z ovoce a zeleniny nedostanou tolik, jako když je prostě sníte.

Odstředivý odšťavňovač ušetří hodně času, je rychlý. Je také ale trochu hlučnější a dělat si osvěžující nápoj uprostřed noci nebo brzo ráno, když ostatní v bytě spí, nemusí být úplně ohleduplné. Proti tomu šnekový odšťavňovač pracuje potichu, ale pomalu. Oba přístroje se zhruba stejně dobře čistí, záleží spíš na značce a kvalitě přístroje, než na technologii.

Pití vymačkaných šťáv je zdravé. Doplníte vitamíny, které mohou jinak ve vaší stravě chybět, a pokud znáte dostatek zajímavých receptů, zkrátka nepřijdou ani vaše chuťové buňky. Vymačkaná šťáva nicméně sama o sobě není zárukou zdravého stravování, pokud jinak další zásady budete ignorovat.

Oba druhy odšťavňovačů v naší nabídce

 

pomalé odšťavňovače KitchenAidPomalé odšťavňovače KitchenAid

Využívají šnekový dopravník a neagresivní pomalý pohyb k vytvoření tlaku na odšťavnění ovoce a zeleniny. Obecně jsou pomalejší, ale i velmi tiché. Řada lidí věří představě, že jsou šetrnější k obsahu vitamínů a živin.

 

odstředivé odšťavňovače KitchenAidOdstředivé odšťavňovače KitchenAid

Využívají vysoké otáčky a jemné struhadlo v kombinaci s odstředivým sítkem. Jejich největší výhodou je výkon a rychlost - čerstvou šťávu dostanete lusknutím prstu.

 
Doporučte nás

Domníváte se, že by naše stránky mohly zajímat někoho z Vašich přátel či známých?
» Doporučte nás!

Provozovatel

HOMEWARE s.r.o.
Syrovice 349
664 67 Syrovice

Tel.: +420 725390797
E-mail: obchod@homeware.cz
HOT-LINE

tajine

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail pro odběr novinek:

Zadáním registrovaného e-mailu novinky odhlásíte.